• Kadra pedagogiczna

• Logopeda

mgr Barbara Wróbel

Cele terapii logopedycznej

• Diagnozowanie oraz usuwanie wad i zaburzeń mowy.

• Kształtowanie prawidłowej pracy narządów artykulacyjnych.

• Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.

• Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.

• Doskonalenie mowy już ukształtowanej.

• Usprawnianie techniki czytania i pisania.

Ogólny plan pracy

• Nawiązanie współpracy z wychowawcami i nauczycielami. Poinformowanie o zasadach współpracy, celach i specyfice pracy logopedy oraz ustalenie terminów przesiewowych i kontrolnych badań mowy uczniów z poszczególnych klas.

• Przeprowadzenie badań diagnostycznych uczniów klas pierwszych, uczniów uczęszczających na terapię w poprzednim roku szkolnym, uczniów zgłoszonych przez nauczycieli lub rodziców.

• Opisanie diagnoz logopedycznych, skompletowanie grup oraz przekazanie tych informacji wychowawcom klas.

• Przekazanie - poprzez wychowawców - rodzicom dzieci zakwalifikowanych na terapię logopedyczną informacji o terminach konsultacji, możliwości współpracy oraz zgody na udział dziecka w zajęciach logopedycznych.

• Prowadzenie konsultacji z wychowawcami klas o postępach uczniów.

• Systematyczne prowadzenie zajęć logopedycznych według ściśle określonych, następujących po sobie etapów:

Etap przygotowawczy, na który składają się:

• ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, usprawniające motorykę i kinestezję narządów aparatu artykulacyjnego

Etap właściwy, na który składają się ćwiczenia:

• wywołujące zaburzone głoski, a następnie utrwalające poprawną ich realizację w sylabach, wyrazach, zdaniach, mowie spontanicznej,

• bogacące słownictwo czynne i bierne,

• ćwiczenia percepcji słuchowej,

• ćwiczenia myślenia przyczynowo-skutkowego,

• ćwiczenia percepcji wzrokowej,

• ćwiczenia pamięci sekwencyjnej i symultanicznej,

• ćwiczenia doskonalące umiejętność czytania ze zrozumieniem,

• ćwiczenia koncentracji i uwagi na zadaniu,

• ćwiczenia małej motoryki.